Je lepší novostavba nebo starší byt?

Realitní makléři hodnotí současnou situaci na trhu realit jako ideální dobu pro pořízení nemovitosti. Pokud tedy uvažujete o zakoupení nového bydlení, zvažte, co pro Vás bude lepší – zda starší byt, nebo novostavba. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

Mezi nesporné výhody novostaveb patří právě ta „novost“ bydlení, které není nutné zdlouhavě a za velké peníze rekonstruovat a je možné se rovnou nastěhovat. Při koupit bytu nebo domu v Praze je nutné také zvážit cenu a lokalitu, kam se chcete stěhovat. Tyto dvě veličiny jsou důležité při financování vlastního bydlení pomocí hypotéky. U novostavby v Praze se jednoduše stanovuje i odhadní cena nemovitosti. Nehraje zde roli opotřebení stavby, tak jako u starších domů a bytů. Odhadní cena se tak skoro vždy blíží ceně kupní a to má také vliv na výši a podmínky úvěru nebo hypotéky. Byty v novostavbách vyhovují moderním nárokům na bydlení a lákají především mladé jednotlivce a mladé rodiny s dětmi. V neposlední řadě není u novostaveb problém s parkováním, na rozdíl od starších zástaveb. Obzvlášť v Praze, kde jsou tzv. modré zóny. Další výhodou novostaveb je to, že stavební součásti, které nefungují tak, jak mají, můžete jednoduše reklamovat. Reklamace v tomto případě fungují stejně jako u každé jiné spotřební věci. U nového bytu, který si kupujete ještě před jeho finálním dokončením, se můžete také podílet na jeho konečném vzhledu, uspořádání a vybavení. Můžete si tak nové bydlení zařídit podle svých vlastních představ.

Výhody novostaveb

Při výstavbě nových bytů je používáno moderních postupů, technologií a stavebních materiálů. Pokud se jedná opravdu o projekt a jeho neméně kvalitní realizaci, může vlastník bytu na následných platbách za energie a služby ušetřit spoustu peněz. Pokud je tedy použito kvalitní zateplení a izolace, nebo například ohřev vody za pomoci sluneční energie, určitě se rodinný rozpočet ušetří. U novostaveb je vždy kladen vysoký důraz i na okolí těchto bytových staveb. Komplexně jsou řešeny nejen parkovací plochy a zeleň v okolí domu, ale také celková infrastruktura. Podle nových směrnic musí mít například novostavby s více než 4 patry výtah, součástí venkovního prostoru by měla být dětská hřiště a další místa pro odpočinek budoucích obyvatel.

Konečný pozitivní efekt použitých technologíí se bohužel projeví pouze tehdy, pokud stavebník odvede kvalitní práci. V opačném případě může být efekt výrazně nižší, žádný, nebo dokonce záporný. V současných podmínkách, které dnes a denně vidíme v médiích, se opak stává skutečností. Není výjimkou, že novostavby jsou velmi nekvalitně a neodborně postavené a bydlení v takovém bytě se potom stává spíše noční můrou. Pro určitou představu stačí projít pár diskuzí na internetu a přečíst si zkušenosti lidí, kteří do nového bydlení investovali nemalé peníze a kvality se nedočkali.

Výhody starších bytů

Výhodou zakoupení staršího bytu, nebo bytu ve starší zástavbě je dostupná občanská vybavenost v okolí, jako jsou například školy, školky, obchody, ordinace lékařů, úřady apod. Starší stavba má většinou také nižší pořizovací cenu. Vzhledem k tomu, že se jedná o již používanou stavbu, je možné o ceně smlouvat. Starší byty si většinou každý opraví a výhodou je možnost rekonstrukce podle vlastního přání. Na opravy ale musíte mít samozřejmě peníze. U starších nemovitostí je možné reklamaci nárokovat jen u nově rekonstruovaných částí. Pokud má byt nějaké výrazné vady ještě před rekonstrukcí, je nutné se s nimi seznámit ještě před koupí.  Celkově je lepší, finančně výhodnější a pohodlnější investovat do novostavby. Při výběru nového bytu bystě měli vzít v potaz několik věcí. Lokalitu s dobrou občanskou vybaveností a dostupností. Možnost relaxace v okolí (parky, zeleň apod.). Zvažte také náklady na provoz bytu. U starších domů, kde se zpravidla platí vyšší poplatek do fondu oprav, jsou vyšší i nároky na energie a vytápění. Vhodné je přivést si s sebou na prohlídku bytu nezávislého odborníka, který se vším potřebným poradí.